Жертвите на т.нар. "крипто кралица" Ружа Игнатова планират да заведат съдебно дело срещу България с искания за милиарди евро обезщетения. Измамените от схемата OneCoin възнамеряват да изправят страната пред Съда на Европейския съюз в Люксембург. Основният аргумент на пострадалите е, че българските власти не са предприели необходимите мерки за разследване и компенсация на засегнатите. В интервю с адвокат д-р Джонатан Леви, представител на част от жертвите, става ясно, че процесът може да има сериозни последици за страната ни.
Ружа Игнатова е обвинена в една от най-големите финансови измами в световната история, оценена на 4 милиарда долара. Нейната история се превръща в сензация за международните медии и вдъхновение за книги и филми. Макар и да звучи като сценарий за холивудска продукция, реалността е далеч по-брутална – хиляди хора по целия свят са изгубили огромни суми.
Адвокат Джонатан Леви е изпратил официално писмо до изпълняващия функциите на главен прокурор на Република България – Борислав Сарафов. В писмото се посочва, че:
„България не е предприела никакви действия по отношение на жертвите на тези престъпления. Ако след 30 дни не бъдат предприети мерки, жертвите на OneCoin ще подадат петиция до Европейската комисия за започване на процедура за нарушение срещу България.“
Леви допълва, че от ноември 2021 г. е в едностранен процес с българското правителство, като повече от три години се опитва да получи отговори за наказателното преследване срещу Игнатова и други свързани лица.
Според адвоката до момента нито една от жертвите не е получила правосъдие или дори минимално сътрудничество от правителствата, включително в България. В САЩ са конфискувани „няколко милиона долара“, но точната сума остава неясна. В други държави като Германия, Великобритания и ОАЕ също няма възстановени средства за жертвите.
Леви подчертава:
„Изглежда, че жертвите няма да получат никакви средства, освен тези, които са иззети от американското правителство. Останалите пари ще останат в ръцете на престъпниците.“
Според адвоката Европейският съюз може да започне процедура за нарушение срещу България за неспазване на директивите на ЕС. Възможен сценарий е също така жертвите да съдят България в европейските съдилища. Основната идея е да се докаже, че българската държава не само че не е разследвала схемата OneCoin, но е създала условия за нейното функциониране и укриване на откраднатите средства.
„Ще държим България отговорна за всички милиарди, защото това не е просто неспособност за разследване, а умишлено създаване на защита за крипто престъпниците.“
Ако България бъде призната за отговорна, тя може да бъде принудена да плати милиарди евро обезщетения. Това повдига въпроса: откъде ще дойдат тези средства? Според Леви правителството трябва да намери начин да конфискува активи, свързани с OneCoin, за да намали тежестта върху данъкоплатците.
„Ако България бъде осъдена, тези пари ще дойдат от данъците на гражданите. Това обаче може да бъде стимул за властите най-накрая да си свършат работата и да конфискуват незаконно придобитите средства.“
В момента адвокатът представлява около 50 жертви, като някои от тях имат искове в размер на десетки милиони долари.
„Имаме клиенти със загуби от 50 милиона, 10 милиона, много с 7- и 8-цифрени суми. Ако броим обещаните, но неизпълнени печалби, загубите са още по-големи.“
Очаква се, че ако повече жертви се включат в съдебните искове, сумата може да достигне няколко милиарда евро.
Игнатова е обявена за издирване от ФБР, което предлага награда от 5 милиона долара за информация, водеща до нейния арест. Според Леви тя се намира в региона на Персийския залив и все още има активност, свързана с нея.
„ФБР активно работи по случая. Имаме информация, че тя е в Персийския залив. Следим движенията на определени средства и поддържаме контакт с разследващите.“
Видеото е вградено от външен източник и може да съдържа реклами, които не са под наш контрол и от които не получаваме приходи.
Случаят с OneCoin и Ружа Игнатова не е просто престъпление, а международен финансов скандал с огромни последици. Въпросът дали България ще бъде осъдена и ще трябва да плаща милиарди евро остава отворен. Европейската комисия се очаква да разгледа въпроса в рамките на година, но натискът върху българските власти нараства. Ако държавата не предприеме мерки, съдебните искове срещу нея могат да доведат до сериозни финансови и политически последствия.