Европейска служба за борба с измамите (OLAF)
03.05.2024 | IZMAMA.bg
178 0
OLAF разследва измами, свързани с бюджета на ЕС, корупция и сериозни злоупотреби в европейските институции и разработва политика за борба с измамите за Европейската комисия.

Европейската служба за борба с измамите (OLAF) разследва измами във връзка с бюджета на ЕС, корупция и сериозни неправомерни действия в европейските институции и разработва политика за борба с измамите. OLAF е част от Европейската комисия, но се ползва с оперативна независимост1. Службата има правомощието да открива, разследва и спира неправомерното използване на средства на ЕС. Ако подозирате за измама, която засяга публичните финанси на ЕС, можете да съобщите анонимно на OLAF за това2. Нейната роля е от съществено значение за защитата на финансовите интереси на Европейския съюз. 🌐💼

Ето някои основни аспекти от дейността на OLAF:

  1. Разследвания: OLAF провежда независими разследвания на измами, корупция и нередности, свързани с фондове на ЕС, както в рамките на Европа, така и извън нея. Това включва структурни фондове, фондове за земеделие и развитие на селските райони, директни разходи и митнически измами.

  2. Разработване на политики: Освен разследванията, OLAF помага на ЕС да разработва политики за борба с измамите и допринася за подобряване на прозрачността в управлението на средствата на ЕС. Те предоставят препоръки въз основа на резултатите от своите разследвания.

  3. Сътрудничество: OLAF сътрудничи с различни органи на ЕС, държавите-членки и международни партньори за борба с измамите. Те работят в тясно сътрудничество с националните власти, за да гарантират, че резултатите от разследванията са последвани и че незаконно изразходваните средства на ЕС са възстановени.

  4. Обучение и осведоменост: OLAF участва също в обучение и повишаване на осведомеността относно техники за предотвратяване и откриване на измами сред заинтересованите страни, които управляват и разпределят средствата на ЕС.

Дейността на OLAF е критична за защитата на финансовите интереси на ЕС и гарантира, че парите на данъкоплатците се използват по правилен и ефективен начин, подкрепяйки отчетността и прозрачността във финансовите операции на ЕС.

 

Често задавани въпроси

 

Подозирам, че се злоупотребява със средства на ЕС. Какво мога да направя?

Свържете се с OLAF – приветстваме информация от всеки, който има съмнения за измама или корупция в ущърб на публичните финанси на ЕС. Ако подозирате нещо, можете да съобщите за измама по изброените по-долу начини, а получената от вас информация ще бъде обработена в условията на най-строга поверителност. Няма нужда да разполагате с доказателства. Събирането им е задача на OLAF.

Как да се свържа с OLAF?

Можете да:

На какъв език мога да се свържа с OLAF?

За връзка с OLAF можете да използвате всеки от 24-те официални езика на ЕС.

Мога ли да съобщя анонимно за измама?

Да. Можете да съобщите на OLAF за измама анонимно.
OLAF ще направи каквото може, за да се съобрази с желанието ви за анонимност.
Въпреки това службата не може да гарантира анонимност след предаване на случая на национални или дисциплинарни органи.
Служители на ЕС, които желаят да съобщят за нередности в своя собствен отдел, могат да получат специална закрила.

Кога трябва да се свържа с OLAF и каква информация да предоставя?

Колкото по-скоро, толкова по-добре. Случаите могат да имат давност и може да бъде изгубена важна информация, ако не бъде подаден навременен сигнал до OLAF. Искаме да знаем кого подозирате и в какво. Ако разполагате с документи в подкрепа на вашите твърдения, като например кореспонденция или фактури, моля, изпратете и тях.
Моля, не отлагайте да съобщите за вашите опасения поради липса на доказателства. OLAF разполага с екипи от експерти, обучени за разследване на измами дори и при наличието на много малко информация. Ако подозирате измама, съобщете за нея.

Какво става, когато се предлага подкуп на служител на ЕС?

Ако имате подозрения, че не се спазват процедури за възлагане на обществени поръчки, ако се опасявате, че се правят скъпи подаръци в замяна на информация или ако смятате, че незаконно се отпускат или присвояват субсидии, моля, свържете се с OLAF.

Какво точно имате предвид под „служител на ЕС“?

Служителите на ЕС са длъжностни лица (постоянен персонал, временно наети лица, местни служители и договорно наети лица), които работят за:

  • Европейския парламент
  • Съвета на ЕС
  • Европейския съвет
  • Председателството на Съвета на ЕС
  • Европейската комисия
  • Съда на Европейския съюз
  • Сметната палата
  • Европейската централна банка
  • Агенциите на ЕС
  • Представителствата на ЕС
  • Делегациите на ЕС

Важно: OLAF отговаря за разследване на измами, корупция и финансови нередности, извършени от лицата, работещи за тези европейски институции.

Какви санкции може да налага OLAF?

OLAF е административна и разследваща служба. Тя може само да дава препоръки какви действия следва да бъдат предприети от ЕС или националните власти в резултат на нейните разследвания.

Финансови: OLAF препоръчва възстановяване на средствата, с които е злоупотребено.
Съдебни: Ако са налице доказателства за потенциално престъпление, OLAF изпраща своя доклад до съответните национални власти с препоръка за предприемане на съдебни действия
Дисциплинарни: Ако професионалните норми на поведение са били нарушени от служител на ЕС, случаят се отнася до дисциплинарна комисия. Европейската комисия прилага политика на „нулева търпимост“.
Административни: OLAF може да препоръча промяна на процедури, при които съществува риск от измами (например условия за отговор на покана за представяне на предложения).

 


Ключови думи: ЕС, OLAF, европейски фондове,
Източник: anti-fraud.ec.europa.eu

0 коментара