Може ли нищо неподозиращ потребител в социалните мрежи да открие свои голи снимки, създадени чрез изкуствен интелект? Оказва се, че отговорът е „да“. Не само това, но и напълно невинен човек може да бъде подложен на изнудване с цел да заплати определена сума, за да се спре разпространението на тези фалшиви снимки. Макар и знаейки, че изображенията са фалшиви, жертвите изпитват силен шок и притеснение. Става дума за организирана престъпна схема, която процъфтява в интернет, като жертви са и българи.
Изнудвачите използват фалшиви профили с лицата на симпатични жени, които в действителност се управляват от хора, основно в африкански държави. Те са опитни манипулатори и психолози, които започват комуникация с нищо неподозиращите си жертви, като първоначално разговорът протича дружелюбно и нормално.
Примерен случай: Валентин, българин, който работи в Белгия, приема покана за приятелство от непозната жена. „Първо ми писаха – „Здравей, как си? Всичко наред ли е?“ – и разговорът приключи за деня. На следващия ден започнаха да задават повече въпроси – „Помниш ли ме? Знаеш ли откъде се познаваме?““. В началото нищо не изглежда подозрително.
След като извадят снимки от социалните мрежи, престъпниците ги манипулират със специални AI софтуери. Изкуственият интелект позволява на базата на обикновена снимка на облечен човек да се генерират реалистични изображения, в които лицето на жертвата е наложено върху чуждо тяло в неприлични пози. Тези снимки са толкова убедителни, че хора, които не познават жертвата, трудно биха забелязали монтажа.
След това започва изнудването – жертвите получават заплахи, че снимките и видеата ще бъдат изпратени до техни близки, работодатели или публично разпространени, ако не заплатят исканата сума. Например, Валентин е бил изнудван за 50 000 лева, докато на Васко са изпращали снимки в общи чатове с близките му, като ги качват и изтриват, за да създадат паника и усещане за сериозност.
Изнудвачите често започват с голяма сума и обещават, че ако тя бъде платена, снимките ще бъдат изтрити и контактът ще бъде прекратен. Реално обаче, плащането само окуражава престъпниците да искат още. Схемите генерират огромни печалби, които престъпниците използват, за да водят луксозен живот в Европа или да продължат дейността си от Африка.
Съветите на експертите от ГДБОП:
Валентин и Васко споделят как се справят със ситуацията. Валентин категорично отказва да плати, блокира профила и сменя данните си в социалните мрежи. Въпреки заплахите, изнудвачите се отказват. „Реших да сложа край, написах им ясно съобщение и ги блокирах.“
За много жертви измамата нанася не само финансови загуби, но и огромни емоционални щети, особено ако подобни фалшиви снимки стигнат до близки хора или до работното място. „Имаме дете, и ако се беше стигнало до разпространение, това би било много болезнено за всички ни“, разказва един от потърпевшите.
Изкуственият интелект става все по-достъпен и мощен, а подобни престъпни схеми тепърва ще се развиват. Ето защо жертвите разчитат на своя „естествен интелект“ – да внимават какво споделят онлайн и на кого отговарят.
Видеото е вградено от външен източник и може да съдържа реклами, които не са под наш контрол и от които не получаваме приходи.