Да плащаш за внимание и любов: Как се осъществяват виртуалните романтични измами?
17.04.2025 | IZMAMA bg Сподели
43 0
Как виртуалната "любов" се превръща в престъпна схема, която източва хиляди левове от самотни и уязвими хора – без нито една реална среща.

Кражбите не винаги стават с взлом и кражба от дома ни. Понякога самите жертви се разделят с парите си напълно доброволно – подведени от нещо, което изглежда по-ценно от всякакви вещи: внимание, грижа и обещана любов.

Поредният случай, който стана обществено достояние, разкрива как турски граждани са превели половин милион лева на български измамници, повярвали, че инвестират в любов, която така и не се материализира.

Паралелно с това зачестяват и класическите телефонни измами. За случващото се разказва Златка Падинкова – началник на сектор „Измами“ в Националната полиция.


Как действа схемата

Всичко започва съвсем стандартно – с невинна комуникация в интернет. Използват се различни сайтове за запознанства, през които се осъществява първоначалният контакт с жертвите. Оттам нататък комуникацията се пренася по телефона, където вече се изграждат доверителни и романтични взаимоотношения.

„Пострадалите започват да изпращат пари под различни предлози – дали за покриване на битови нужди, данъчни задължения, лечение или пътуване. Мнимата булка обещава, че ще отиде да живее и да се омъжи за своя любим в другата държава“, разказва Падинкова.

Жертвите започват да превеждат парични суми в различен размер, вярвайки, че помагат на бъдещата си съпруга да дойде при тях. На практика обаче се оказва, че цялата схема е внимателно управляван престъпен бизнес.


Престъпният модел

Организираната група не само извършва измамите, но и управлява целия процес по финансовите потоци. Създадена е система от „финансови мулета“, които получават парични преводи по лични сметки или чрез системи за парични трансфери.

Парите често се получават в Северна Македония, откъдето се транспортират до България и се разпределят между извършителите срещу комисионна. Измамниците дори се представят за северномакедонки, за да избегнат негативния имидж, който българките вече имат в контекста на подобни измами.

„В последните години българи извършват измами спрямо турски граждани. А като имиджово – те не стоят добре. Затова започват да се представят като северномакедонки. Това създава по-голямо доверие“, обяснява Падинкова.


Кои са жертвите

Точен брой на потърпевшите не може да бъде посочен, тъй като разследващите са открили списъци с имена и телефони на турскоговорящи лица, част от които живеят в различни европейски държави.

Факт е обаче, че половин милион лева в пари и злато не идват от един човек. Жертвите превеждат и злато, или впоследствие парите се обръщат в злато.

Най-голямата сума, засечена до момента, е 50 000 лева, превеждани на няколко транша. В един от случаите турски гражданин дори пристига в България, убеден, че любимата му е отвлечена, и самият той става жертва на грабеж. Благодарение на бързите действия на полицията обаче извършителите са заловени.


Защо хората вярват

Въпросът, който логично възниква, е: Как е възможно някой да превежда огромни суми на човек, когото никога не е виждал?

„Сигурно нужда от любов, от потребност от внимание“, казва Падинкова. Жертвите получават в комуникацията с тези жени нещо, което не намират в ежедневието си. В много случаи измамничките са провокативни, използват видеоразговори, в които „камерата им не работи“, но за сметка на това успяват да провокират мъжа отсреща да показва интимни части от тялото си.

Тези видеа понякога дори се използват за изнудване, макар че в разглеждания случай такъв елемент не е установен. Основно комуникацията е романтична и емоционална.


Какво става след това

В много от случаите жертвите започват да изпращат пари само седмица или две след началото на „връзката“. Дори когато бъдат предупредени, че са жертви на измама, те често отказват да прекъснат контакта.

„Имаме случаи, в които жертвите са пределно наясно, че ги лъжат, но въпреки всичко желаят да продължат комуникацията. Защото той им дава тази грижа, тази емоционална подкрепа и любов, макар и виртуално.“

Жените, които стават жертви, често са над 50-годишни, живеят в социална изолация, имат емоционална уязвимост, която ги прави лесни за манипулация. При мъжете ситуацията е сходна – нуждата от емоционален контакт и интимност ги прави лесна мишена.


Има ли връщане назад?

Да, макар и трудно. Полицията работи активно за разкриване на измамниците, а жертвите имат право да предявят граждански иск за възстановяване на причинената имотна вреда. Според статистиката, около 25% от телефонните измами се разкриват, а в две трети от случаите се установяват лицата, макар и не всички да са привлечени като обвиняеми.


Каква е ролята на новите технологии?

На този етап изкуственият интелект не се използва в романтичните измами, разследвани от Националната полиция, но в други европейски държави вече има данни за видеозаписи с фалшиви публични личности, използвани за въздействие върху жертвите.

Съществува и опасният метод спуфинг – манипулация на телефонния номер, така че при повикване да се изписва номер на близък човек. Това придава реалистичност на обаждането и води до заблуда.

„Препоръчваме хората да прекъснат разговора и да се обадят на номера от указателя, за да проверят кой наистина ги е търсил“, съветва Падинкова.


Телефонните измами – една неизчерпаема заплаха

„Няма ден без опити за телефонни измами“, признава тя. Само за първото тримесечие на 2025 г. са:

  • Идентифицирани над 20 000 измамни повиквания към фиксирана мрежа;

  • Предотвратени над 230 престъпления;

  • Регистрирани 80 довършени телефонни измами;

  • Отнети над 1 200 000 лева от жертви.


Историите зад романтичните измами показват не просто престъпни схеми, а дълбоки човешки рани – самота, нужда от обич и липса на емоционална подкрепа. Измамниците са безмилостни в използването на тези слабости.

В свят, където виртуалното често изглежда по-истинско от реалността, е важно да си напомняме:
Любовта не се купува. Любовта не идва със SWIFT превод.

Бъдете внимателни. Съобщавайте за съмнителни контакти. И не вярвайте на непознати с прекалено хубава история.

 


Ключови думи: романтични измами, виртуална любов, измама с чувства, емоционална манипулация, социална изолация, финансови мулета, изнудване, онлайн запознанства, любов срещу пари
Източник: Nova.bg

0 коментара

Още по темата

Имейл бюлетин

Получавайте по имейл най-новите публикации от сайта.
Можете да се отпишете по всяко време!