Замесиха името на Папи Ханс в измама в социалните мрежи
18.02.2025 | Izmama.bg Сподели
118 0
Фалшиви профили искат пари от името на изпълнителя

В България името на поета Константин Трендафилов, когото познаваме и с неговото музикално прозвище Папи Ханс, беше замесено в измама. В социалните мрежи са се появили редица фалшиви профили, които имитират изпълнителя и – най-важното – искат пари от негово име. В интервю изпълнителят разказва как е разбрал за случващото се и какви мерки предприема.


Как започна всичко?

Папи Ханс шеговито коментира:

"Аз съм истинският Папи Ханс и ще ви помоля да ми пратите 100 лева на тази сметка до 15 минути... Шегувам се, разбира се! Но някой друг наистина прави подобни неща."

Измамата започва да се разраства преди няколко месеца, когато все повече хора започват да му пишат с въпроса: "Това твой профил ли е?". С времето се оказва, че буквално всеки ден се създават нови фалшиви профили, които използват различни вариации на името му, като например "Папи" или "Папи Папи".

Тези фалшиви профили крадат снимки на Папи Ханс и започват да коментират под публикациите на неговите почитатели, които му отправят поздравления или питат за билети. Те пишат:

"Здравейте, благодаря ви много, че сте толкова лоялен фен! В знак на благодарност искам да ви предложа приятелство. Нека си общуваме лично."

След като жертвата приеме комуникацията, измамниците започват да предлагат "специални" билети за концерти, които са разпродадени, или дори "членска карта" за фенове.


Кой е основният таргет на измамниците?

Според Папи Ханс основните жертви са по-възрастни фенове, които не са запознати с механизмите на измамите в интернет. Те използват Facebook, за да следят любимите си изпълнители и могат лесно да станат жертви на тези схеми.

Освен продажбата на фалшиви билети, някои профили предлагат и други форми на "специално внимание" срещу заплащане – практика, която се наблюдава и при други популярни личности.


Какви мерки се предприемат?

Папи Ханс споделя, че редовно докладва тези профили, но процесът на премахването им е бавен:

"Репортвам постоянно, но реакцията на платформите е много бавна."

Въпреки че блокира и трие коментарите на измамниците, те продължават да се появяват. Затова той планира да подаде официално оплакване в полицията и да се обърне към отдела, който се занимава с киберпрестъпления.


Как да разпознаем измама?

Основни признаци на фалшив профил:

  • Малък брой последователи.
  • Използване на снимки, взети от официалния профил на изпълнителя.
  • Коментари, които предлагат "специални" предложения или насочват към личен контакт.
  • Искания за пари за "ексклузивни" концерти, фен-карти или други предимства.

 

"Интернетът е едно много коварно място и телефонните измами вече просто се пренесоха там. Бъдете мнителни и внимавайте на кого се доверявате."

Фалшивите профили продължават да се появяват, но ако хората са информирани и внимателни, могат да избегнат да станат жертви на подобни измами. Ако получите подозрително съобщение от "известен човек", винаги проверявайте дали профилът е официален и никога не изпращайте пари на непознати.


Ключови думи: фалшиви профили, Папи Ханс, социални мрежи, киберпрестъпления, защита
Източник: YouTube

0 коментара